Najviac si cením človeka a život sám


Gordana Turuk
výnimočnosť, jedinečnosť, charizma, nevyčerpateľná energia, entuziazmus, ľudskosť…

Iveta Paulová
predseda Centra výnimočnosti a zodpovedného podnikania, o. z.

Keď sa pripravoval obsah tohto čísla časopisu, rátala som s tým, že nosným príspevkom bude moje vyznanie k výnimočnej a jedinečnej osobnosti. Toto rozhodnutie sa vo mne zrodilo už pred niekoľkými mesiacmi, kedy som mala možnosť na jednej akcii sa zoznámiť s krehkou drobnou ženou, ale s obrovskou duševnou a fyzickou silou. Prvé náhodné stretnutie zanechalo vo mne veľa dojmov a pocitov. Pár dní na to som ju mala možnosť navštíviť v ateliéri, kde vytvára svoje nezameniteľné skvosty zo skla. Pri našom stretnutí sa zrodil rozhovor, ktorý vám prinášame v tomto čísle.

Na úvod uvádzam jej vyznanie, ktoré ju plne charakterizuje:
„Milujem more a slnko, milujem nespútaný priestor prírody aj vlastných pocitov. Tak ako voda a slnko sú tu od vekov, chcem, aby sa každé moje dielo našlo v prírode – ako by tam vyrástlo.“

Najviac si cenim cloveka a zivot sam 01Aké je Vaše životné krédo, Vaše životné hodnoty? Odrážajú sa aj vo Vašich dielach?

Život človeka je to najdôležitejšie, čo každý z nás má, a preto by si človek mal vážiť to, čo má pri sebe. Pre mňa je veľmi dôležité mať pri sebe energiu blízkych ľudí, aby som mohla tvoriť, žiť a vôbec existovať. Myslím si, že každá sekunda nášho života, ktorá prechádza okolo nás, by mala byť inšpiráciou a mali by sme do nej dávať naše životné hodnoty, aby sme mohli žiť kvalitný, plnohodnotný a krásny život.

Všetky veci, ktoré každý deň prežívame pri tejto rýchlej dobe, by sa mali odrážať aj v práci, ktorú vykonávame. Týmto je celý môj život a každá minúta môjho života ovplyvnená, čo sa odráža aj v mojich dielach. Práve preto sa z toho života snažím vyňať len to krásne, zakonzervovať len tie radostné momenty a prenášať ich na svoje obrazy, aby boli plné energie a aby vedeli ľuďom niečo poskytnúť.

Najviac si cenim cloveka a zivot sam 02Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na tvorbu svojich diel?

Inšpiráciu mám z každodenného života,  ako som už povedala, s tým, že sa snažím ísť trošku aj pod tú hĺbku celého, čo je okolo nás. Musím povedať, že dnes ľudia v tejto dobe nemajú čas sa zamyslieť nad sebou a ani nad inými veľmi dôležitými vecami. Snažím sa využívať energiu vody, zeme, vzduchu a ohňa, čerpať z týchto základných vecí a pretavovať tú krásnu, čistú  energiu, ktorá z nich vyviera, do nádherných a pritom jednoduchých symbolov, ktoré nám môžu pomôcť alebo aspoň ukázať tú životnú cestu.

Ste výtvarníčka, umelkyňa. Kto, resp. čo vo Vašom živote rozhodlo sa venovať umeleckému sklárstvu?

Áno, som výtvarníčka a splnili sa tým všetky moje detské sny. Jedine človek, ktorý robí v živote to, čo chce robiť, môže pracovať úplne naplno a vie dávať najviac zo seba – zo svojho srdca. A všetkým odporúčam, aby prácu, ktorú robia, vykonávali taktiež zo srdca, pretože iba taká práca vás robí šťastným. Všetky ostatné inšpirácie, ktoré ma k tomu viedli, vyvierali z môjho života. Obe moje tety sú maliarky, ale používajú inú techniku – maľujú to opačne, teda insitnou technikou. Vždy, keď tvorili, som sa ako malé dieťa motala popri ich tvorbe, a tak ma okúzlila nielen maľba a keramika, ale i práca so sklom. A tak ako každá cesta je jedinečná, tak aj ja som sa ich zásluhou dostala k tomuto umeniu. Som nesmierne rada, že práve to ma priviedlo sem na Slovensko, kde sa môžem venovať tomu, čo ma najviac napĺňa, pretože práve tým je moja tvorba.

Najviac si cenim cloveka a zivot sam 03Kde všade sa môžeme stretnúť s Vašimi úžasnými dielami?

Myslím, že najväčší zážitok z mojej tvorby vie získať človek v mojom ateliéri. Práve tu je vidieť, kde tvorím a akým spôsobom, pretože je postavený v krásnom prostredí, z ktorého vyviera čistá energia. Je to neuveriteľný silný priestor plný energie, ktorý sa nachádza pod lesom a skrotil aj taký živel ako je voda, pričom všetci tvrdili, že sa tu nič postaviť nedá. Žiaden objekt tu nikdy predtým nestál i keď sa nachádza vo vilovej štvrti.  Teraz tu však stojí mohutný objekt, ktorý zdolal prírodu.  A práve toto sú tie úžasné veci, keď postavíte niečo zo srdca a neurobíte nič proti prírode a ona vám to dovolí.

Je o vás známe, že svoje diela ste darovali mnohým významným osobnostiam. Ktoré boli pre Vás tie najvzácnejšie?

Najviac si cenim cloveka a zivot sam 06Musím povedať, že robiť pre mojich blízkych je krásne. Neuveriteľne ma tiež napĺňa každý posun vpred, najmä keď za mnou príde človek s potrebou zaplniť priestor okolo seba dielom, ktoré by som mohla vytvoriť.

A potom prichádzajú také neuveriteľné chvíle, keď sa Vám štetec chveje v ruke a keď inšpirácia, ktorá je všade okolo Vás, zmizla, pretože  Vám zrazu niekto povie: „A teraz urobte kríž pre pápeža.“ Keď som počula tie slová pred 8. rokmi, bolo to pre mňa niečo neuveriteľné a myslela som si, že snívam. Ale tým, že som na to dostala iba 2 týždne, musela som sa jednoducho prebudiť z toho sna a vytvoriť asi najvzácnejšie dielo v mojom živote, ktorým bol dar pre pápeža.

Keď som to dokonale zvládla a dielo bolo na svete, myslela som si, že už nič viac nemôže prísť. Potom však  prišla ďalšia výzva a tou bolo vytvoriť dar, ktorý sa bude odovzdávať  kráľovnej Elizabeth II. S tou úžasnou ženou som mala česť stretnúť sa osobne pri spoločnej večeri, pri ktorej mi za moju tvorbu poďakovala. Veľmi si vážim ten moment, pretože pre mňa ako výtvarníčku je to niečo úžasné, čo potrebuje človek dostať, aby mohol ďalej tvoriť s ešte väčším nadšením.

Ste veľmi vyťažená a zaneprázdnená osoba. Kde dobíjate energiu? Ako relaxujete? Čo Vás vie najviac potešiť?

Najviac si cenim cloveka a zivot sam 05Je to pre mňa veľmi dôležitá charakteristika a musím opäť zopakovať, že som na prvom mieste matka a až potom som výtvarníčka. Úloha matky ma natoľko napĺňa a dáva mi toľko energie, že tá čistá energia, ktorú dostávate z vlastných detí sa nedá ničím nahradiť. Som matka, ktorá sa veľmi podieľa na myšlienke, že človek sa má podieľať na šťastí svojich blízkych a dať im všetko, čo môže. Som tá osoba, ktorá sa stará o to, čo potrebujú, ako im môžem pomôcť. Zároveň tiež  trávime spoločný čas, pričom náš najnovší objav je chodiť spoločne na bicykle. Musím povedať, že ma veľmi poteší takto kvalitne  strávený čas, keď sa prejdeme lesom, počas čoho sa výborne zrelaxujem, a pritom spravím aj niečo pre svoje telo.

Čo ma vie najviac potešiť? Tak to je úprimnosť u ľudí, pretože vždy ma poteší, keď niekto za mnou príde a povie: „Len tak som ťa prišiel pozrieť; len tak som si na teba spomenul, že ta idem pozrieť.“ A ten človek stojí pred vami a prišiel vás skutočne bez dôvodu pozrieť. Úplne také malicherné maličkosti. Tiež ma vie potešiť človek, ktorý nezabudne, že som mu niekedy v minulosti pomohla a príde za mnou aj o 5 – 6 rokov, aby mi pre zmenu podal kamarátsku ruku on, keď bude potrebné. Vážim si také malé veci, ako keď ľudia nezabúdajú na druhých ľudí.

Ste vzorom manažérky, ktorá riadi svoju firmu spoločensky zodpovedne. Váš prístup vychádza z Vášho vnútra, ste osobnosťou, ale najmä osobným vzorom pre ostatných v pracovitosti, húževnatosti, vytrvalosti a dosahovania vytýčených cieľov. Čo si Vy, taká výnimočná  žena a zároveň šéfka, predstavujete pod pojmom spoločenská zodpovednosť? Ako poznať, že Vaša firma je spoločensky zodpovedná?

Na prvom mieste si myslím, že každý z nás sa má stále zdokonaľovať a ísť dopredu. Máme sa snažiť a dať ľuďom pocítiť, že som v tomto momente urobila pre toho klienta najviac, čo sa dalo, čo som pre neho mohla spraviť.

Najviac si cenim cloveka a zivot sam 07Jednoducho nie som typ človeka, ktorý vie niečo spraviť na polovicu. Spolu so svojou firmou sa snažím robiť všetko pre to, aby spokojnosť klienta bola na najvyššej úrovni. Spoločenská zodpovednosť, poviem to z tej umeleckej strany, že som sa dostala do tejto úžasnej kategórie výnimočných ľudí, ktorí dostali certifikát ISO 9001:2008, čím sme preukázali ostatným, že spĺňame požiadavky na systém kvality. A pre mňa to bola skutočne veľká výzva udržať  5 rokov firmu v takom vysokom nadštandarde a každý rok sa posúvať vyššie a vyššie. Spolu s mojimi ľuďmi dávame naším klientom istotu, že prídu a dostanú ten originál, ktorý je len jeden. Verím, že práve to  každý klient ocení, pretože každý výtvarník musí mať svoju studňu odkiaľ čerpá. Filozofia výtvarníka má byť premyslená, má vedieť, čo chce odovzdať ľuďom, akým spôsobom to chce posunúť ďalej a je veľmi dôležité, aby si každý tú studňu vytvoril a vybudoval sám, pretože si bude stopercentne istý, že ju nepresiahne a bude z toho jadra vyvierať čerstvá a čerstvá energia, ktorú bude môcť odovzdávať ďalej. Z pohľadu spoločenskej zodpovednosti je našou prvoradou úlohou rešpektovať udržanie životného prostredia, veď presadzujem hodnoty prírody a z pohľadu sociálneho aspektu sa snažíme pomôcť všetkým tým, čo pomoc potrebujú. Každoročne sa podieľam na organizovaní a účasti charitatívnych podujatí a svojimi dielami tak prispievam na pomoc iným, tým, čo to najviac potrebujú.

Ešte chcem dodať, že všetci vo firme sa snažíme odviesť svoju prácu dokonale. Každý komunikuje s každým, aby splnil tú svoju časť, úlohu a v závere všetci nakoniec spoločne hodnotíme, ako to dielo zapôsobilo na klienta, ako pôsobí v priestore až do posledných detailov, snažíme sa ho prispôsobiť a nájsť spoločné riešenie, aby klient skutočne videl, že nám na jeho spokojnosti a názore skutočne záleží. A potom si dovolíme tvrdiť, že sme urobili maximum.

Vlastníte certifikát systému manažérstva kvality podľa STN EN ISO 9001:2008. Čo Vám implementácia systému manažérstva kvality priniesla, v čom Vám pomohla a aké iné certifikáty vlastníte?

Systém manažérstva kvality naučil, nielen mňa, ale aj mojich zamestnancov systémovej práci, efektívnej komunikácii, čo sa odrazilo aj vo výkonnosti práce. Okrem certifikátu na systém manažérstva kvality vlastníme i certifikát na systém environmentálneho manažérstva STN EN ISO 14001:2005, čím potvrdzujeme, že spĺňame požiadavky na prístup k životnému prostrediu, a tým aj trvalej udržateľnosti.

Ocenenia, ktoré získala, ešte viac dokladujú kvalitu tvorby Gordany Turuk:

  • Čerstvá držiteľka prestížneho ocenenia IDENTIFIKAČNÝ KÓD SLOVENSKA (IKS 2014),
  • XV. ročník PREMIO CITTA´ DI PORTO SANT´ ELPIDIO, ocenenie „Zvláštna cena kritiky“ (2014),
  • XII. ročník PREMIO CITTA´ DI PORTO SANT´ ELPIDIO, ocenenie „Zvláštna cena kritiky“ (2011),
  • XII. ročník PREMIO INTERNATIONALED D´ARTE RASSEGNA, ocenenie „San Crispino“ (2010),
  • IX. ročník PREMIO INTERNATIONALED D´ARTE SAN CRISPINO, ocenenie „1. Cena poroty“ (2009),
  • II. ročník MEDZINÁRODNÁ CENA UMENIA PERLA ADRIE, najprestížnejšie ocenenie „Špeciálna cena poroty“ (2008),
  • XI. ročník Medzinárodný Festival umenia SAN CRISPINO, ocenenie „1. Cena odbornej poroty a udelenie  prestížneho pohára SAN  CRISPINO“ (2007).

Aké sú Vaše ďalšie plány v tvorbe Vašich výnimočných diel?

Ja ako výtvarníčka nemám nikdy také plány, čo všetko by som chcela urobiť. Nestanovujem si neprekonateľné veci, kam by som to chcela dosiahnuť. Všetko to vyplýva z daného momentu, z momentu inšpirácie alebo jednoducho, keď príde niekto a posunie ma svojou myšlienkou, energiou, rozmýšľaním alebo jednoducho úžasným nápadom, ktorý ma bude inšpirovať, aby som tú svoju hranicu posunula ešte o kúsok ďalej.

Aké sú Vaše plány do budúcna pre zlepšovanie aktivít a činností vo Vašej firme?

Najviac si cenim cloveka a zivot sam 04Naše aktivity zachádzajú za slovenské hranice. Moja snaha sa otvára smerom von s tým, že  vynakladáme maximálne úsilie, aby sme zdokonalili veci v procese tvorby a procese vytvárania výtvarných diel v mojom ateliéri. Naše plány siahajú k Čechám, kde sa v najbližších týždňoch bude otvárať galéria Gordana Glass s dielami z našej tvorby, ale i ďalšími vecami, pričom pevne verím, že do budúcna budeme otvárať priestory aj v Dubaji.

Určite chcem tvoriť od rána do večera, ako dlho len budem môcť a musím povedať, že moja tvorba je môj život, ako som už povedala viackrát, moja tvorba je moje tretie dieťa. Cítim radosť, keď tvorím, potrebujem tvoriť, aby som aj ja bola šťastná a aby som mohla ľuďom odovzdávať energiu. Potrebujem dostať od nich aj ich prejav, „áno, urobila si nám radosť, vyplnila si našu dušu tým malým kúskom, ktorý tam chýbal“. Mňa to posúva úplne niekam inam. Pre človeka je strašne dôležité, že má tú odozvu, že sa vďaka nej môže takto posúvať a s radosťou vykročiť každé ráno do nových výziev.

Slovo na záver

Osobne je pre mňa veľkou cťou mať možnosť sa zoznámiť s touto skromnou a výnimočnou ženou. O jej uznaní v spoločnosti svedčí í množstvo fotografií s významnými ľuďmi podnikateľského, spoločenského, kultúrneho, politického i duchovného prostredia a to nielen v SR, ale aj v zahraničí. Okrem svojich umeleckých diel pri návšteve ateliéru zistíte, že je aj skvelá bytová dizajnérka. Verím, že mnohí z vás budete mať tú možnosť a šťastie navštíviť jej ateliér, kde vám pri odchode ako prejav úcty daruje zlatý miešok plný sklíčok so slovami: „Je to miešok na priateľstvo a radosť. Rozdávajte radosť aj svojim priateľom tým, že každému darujte z toho mieška jedno sklíčko.“

Každé jedno dielo je unikátne a vytvorené rukami samotnej autorky. Vďaka talentu a tvrdej disciplíne sa počas 15 rokov umeleckej tvorby vypracovala na umelkyňu svetových rozmerov.

Jej diela vlastní množstvo výnimočných ľudí, medzi ktorých tiež patrí britská kráľovná Elizabeth II. (2008), pápež Benedikt XVI. (2012), nórska kráľovná Sonja (2011), členka kráľovskej rodiny Spojených Arabských Emirátov (2013), Václav Klaus (2015), Ivo Josipovič (2012),  Romano Prodi (2012), Anataolij Karpov (2008), Larry King (2011), Herbie Hanock (2012) a mnoho ďalších ľudí z politického, umeleckého i podnikateľského prostredia.

Záverom toho článku by som chcela poďakovať členke CVZP, o.z. Patrícii Adamovej za možnosť zoznámiť ma s touto výnimočnou ženou a pomoc pri spracovaní otázok pre rozhovor.