Lepší svět vyžaduje více odpovědnosti v byznysu


Lucie Mádlová
Asociace společenské odpovědnosti
výkonná ředitelka

resumé
Oslavy 15. výročí založení iniciativy United Nations Global Compact vyvrcholily letos v červnu setkáním předních světových byznys lídrů, zástupců OSN, představitelů vládního, akademického i občanského sektoru v aule Valného shromáždění OSN v New Yorku. Vůbec poprvé za účasti představitelů Národní sítě Global Compact Česká republika.

United Nations Global Compact (UN GC) je síť firem a organizací, které se rozhodly sjednotit své poslání i každodenní činnosti s deseti obecně přijímanými principy společenské odpovědnosti v oblasti lidských práv, pracovních podmínek, životního prostředí a korupce. Ve světě je do platformy zapojeno téměř 13 000 organizací (téměř 60 milionů zaměstnanců) z více než 160 zemí. Jedná se tak o největší platformu společenské odpovědnosti a korporátní udržitelnosti na světě pod OSN.

Společensky odpovědné aktivity jednotlivých organizací tato globální iniciativa koordinuje prostřednictvím národních sítí, které se v současné době nachází v 88 zemích světa. Od dubna letošního roku také v České republice. Založení Národní sítě Global Compact Česká republika vysílá jasný signál, že firmy u nás jsou připraveny zvýšit své odhodlání integrovat principy společenské odpovědnosti a firemní udržitelnosti do svých strategií, a inspirovat ostatní společnosti, aby je následovaly. Hostitelskou organizací české národní sítě je Asociace společenské odpovědnosti.

Lepsi svet vyzaduje vice odpovednosti v byznysu 01Předseda Valného shromáždění OSN Sam Kutesa a generální tajemník OSN Ban Ki-moon uvítali více než 1 000 účastníků setkání a společně zhodnotili pokrok, který se během 15 let od založení United Nations Global Compact (UN GC) v oblasti korporátní udržitelnosti a společenské odpovědnosti s velkým přičiněním tohoto hnutí odehrál. Setkání demonstrovalo rostoucí roli soukromého sektoru při řešení globálních problémů a potenciál, který má korporátní udržitelnost při vytváření lepší budoucnosti.

 

Lepsi svet vyzaduje vice odpovednosti v byznysu 03Generální tajemník OSN uvedl, že soukromý sektor může respektem a podporou odpovědných principů během svých operací, zaváděním nových byznys modelů a formováním inovativního partnerství, výrazně napomoci dosahování cílů OSN a globální udržitelnosti. I přes zmíněné úspěchy Ban Ki-moon zdůraznil i mnoho výzev, které zůstávají stále aktuální pro miliony lidí na planetě a urgoval k většímu zapojení byznysu při jejich řešení.

 

Lepsi svet vyzaduje vice odpovednosti v byznysu 04Mezi řečníky závěrečné konference v aule Valného shromáždění byli ředitelé  předních soukromých společností včetně Henrika Madseno (DNV GL), Paula Bulce (Nestlé), Paula Polmana (Unilever) či Dova Seidmana (LRN). Vystoupili také zástupci občanské a akademické sféry, např. Mary Robinson, bývalá prezidentka Irska a ředitelka Nadace Mary Robinson Foundation – Climate Justice, či Julie Christensen Hughes, děkanka Obchodní a ekonomické fakulty Univerzity Guelph v Kanadě.

Řečníci shrnuli významné události mapující 15 let existence UN GC. V souvislosti se zveřejněním nových Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs), které OSN představí koncem -září 2015, demonstrovali další kroky, které je možné pro dosažení udržitelné budoucnosti učinit, jako např. uvalení vyšších daní na uhlíkové emise či větší transparentnost veřejných zakázek.

… viac sa dočítate v aktuálnom čísle časopisu.