Andreea Moldovan

Andreea Moldovan


Generální ředitelka AVON Česká republika a Slovensko

Andreea Moldovan získala vzdělaní na Babes Bolyai University, Fakultě ekonomických studií, se specializací na zavádění informačních systémů ve finančním sektoru. Později vystudovala London Business School. Kariéru v Avonu začala v obchodním oddělení v Rumunsku v roce 1998. Od roku 2003 vedla obchodní tým v Maroku. Později se vrátila do Rumunska, kde v roli finanční ředitelky měla, díky silné obchodní strategii, vliv na růst celého trhu. Od roku 2010 zastávala roli výkonné obchodní ředitelky pro region střední a východní Evropy se zodpovědností za obchodní strategii 23 zemí. Od roku 2012 pracuje v roli generální ředitelky pro Českou a Slovenskou republiku.

Letos již pošestnácté se v červnu do pražských ulic vydalo několik desítek tisíc lidí s cílem bojovat za zdravá prsa. Tvářemi letošní kampaně AVON Pochod proti rakovině prsu jsou silné ženy, bojovnice se zákeřnou nemocí, které nepřítel jménem rakovina nezastrašil, ba naopak. Za kampaní, která pomohla vysbírat na charitativní projekty spojené s bojem s rakovinou prsu desítky milionů korun, stojí neuvěřitelně silná a šarmantní žena, generální ředitelka Avon Cosmetics pro Českou a Slovenskou republiku, Andreea Moldovan.

andreea-moldovan-01

 

 • Avon bojuje proti rakovině prsu v České republice již 21. rokem. Co je cílem tohoto projektu a co považujete za jeho největší úspěch?

Rakovinu prsu považujeme za opravdový problém, kterému společnost musí čelit. Touto chorobou trpí jedna z osmi žen. Také víme, že včasná diagnóza je nejlepším způsobem boje proti této chorobě. Naneštěstí na rakovinu prsu každoročně stále umírá okolo dvou tisíc žen. Naším hlavním cílem je všemožnými způsoby podporovat ženy, aby neumíraly zbytečně.

 • Novinkou letošního pochodu bylo, že byl speciálně tlumočen do znakového jazyka. Co Vás k tomu vedlo?

V České republice máme celkem početnou komunitu neslyšících, která čelí tomuto onemocnění. Chtěli jsme, aby cítili, že jsou toho součástí, že se o ně také zajímáme; zároveň jsme jim chtěli dát příležitost, aby sami mohli podporovat a pomáhat ostatním. Bylo velmi dojemné sledovat jejich obětavost a odhodlání podpořit naši věc.

 • Jaké další charitativní projekty Avon podporuje?

Avon se věnuje podpoře boje proti domácímu násilí, redukci uhlíkové stopy a také deforestaci. V letech 2014 a 2015 jsme spolupracovali na projektech osvěty o domácím násilí; do dnešního dne jsme byli schopni na podporu těchto projektů získat téměř 10 milionů korun.

 • Na nedávném globálním summitu o udržitelném podnikání Global Compact 2030 v Praze jste vystupovala v panelu rovných příležitostí. Mimo jiné se řešila také problematika skleněných stropů a rovného zastoupení žen ve společnosti. Andreeo, jaký máte názor na ženské kvóty ve vedení firem?

Jak jsem již mnohokrát řekla, věřím, že větší zastoupení žen ve vedení společnosti (nad 30 %) přináší řadu výhod. Stávající podnikatelské prostředí vyžaduje silné citové pouto se zákazníkem, velmi vysokou míru adaptability, a také vyvinutou intuici. Tyto charakteristiky mají od přírody silnější ženy; více žen ve vysokém vedení může udělat ze světa lepší místo.

 • Více než 95 % generálních ředitelů největších světových korporací jsou muži. Výjimku tvoří oblast přímého prodeje. Čím to je, že ženy zastávají nejvyšší pozice firem právě v přímém prodeji?

Neřekla bych, že se to značně liší od průměru. V přímém prodeji je ve vysokých pozicích stále mnoho mužů. Myslím, že je to otázka firemní kultury každé jednotlivé společnosti.

 • Podporuje Avon matky na mateřské dovolené v jejich brzkém návratu na trh práce?

Ano, podporujeme. Snažíme se každé ženě individuálně vyjít vstříc. Respektujeme její volbu a snažíme se o maximální flexibilitu. Ve spoustě případů se ženy vrací postupně; pracují třeba několik hodin denně ve vybraných dnech.

 • Proč je pro společnost jako celek tolik důležité dávat ženám příležitosti?

Ženy mají ve společnosti zásadní roli. Formují a ovlivňují životy dětí, rodin a všeobecné štěstí v naší společnosti. Pokud se cítí šťastné a naplněné, mohou hory přenášet. Naneštěstí jsou oproti mužům často více náročné na vlastní výkony a méně na to, aby byly jejich výkony vidět, takže se často ocitají ve stínu jiných. A v těchto případech společnost ztrácí.

 • Co tomu říkají Vaši mužští zaměstnanci? Nestěžují si na pozitivní diskriminaci mužů?

Ne, muži si nikdy nestěžují. Právě naopak. Jsou šťastní a spokojení, že mají kolem sebe tolik žen (usmívá se). Jakmile jsou toho součástí, rychle pochopí hodnotu diverzity.

 • Diverzita není jen o procentu žen ve vedení. Jak zajišťujete různorodost týmu ve Vaší organizaci?

Ano, to máte naprostou pravdu. Diverzita je pro byznys ve všech ohledech prospěšná, a my se ji snažíme prosadit. Oddělení HR je mi silným partnerem v udržování diverzity. Neustále vyhodnocuje, co nám schází a identifikuje možnosti zlepšení. Tato očekávání jsou pak obsažena v náborových profilech nových uchazečů.

 • Andreeo, jak se Vám daří skloubit vrcholovou manažerskou pozici s rodinou a soukromým životem?

Musím přiznat, že to není jednoduché, ale je to možné. Co mi hodně pomohlo je plánování – počínaje společného času s dětmi a rodinou, koníčků a společenského života, až po život pracovní. Často musím dělat těžká rozhodnutí; je důležité nezmeškat důležité momenty v soukromém životě, ale také v tom pracovním. Neříkám, že se pokaždé podaří dosáhnout rovnováhy, ale z celkového měřítka to vypadá celkem dobře. A to je to, co mě dělá šťastnou a naplněnou.

 • Daří se Vám při tom všem ještě relaxovat, pečovat o sebe a svůj rozvoj?

Jak jsem zmínila u předchozí otázky, vše je o plánování. Jeden z mých zdrojů energie je neustále se učit, být neustále konfrontována s novými věcmi, a to se snažím udržet. Prostě to plánuji. Někdy jsem překvapená, kolik toho jsem schopná vměstnat do 24 hodin.

 • Avon přináší inovativní produkty na trh již 130 let. Jak v průběhu více než staletí reagujete na měnící se požadavky zákazníků? Jsou zákaznice v poslední době náročnější než dříve?

Spotřebitelé jsou ve středu zájmu naší společnosti, stejně tak jako Avon Ladies. Je pravda, že potřeby zákazníků se vyvíjejí, stejně tak jako se vyvíjejí způsoby jejich rozhodování. Mají mnohem více informací z mnoha nových zdrojů, z nových medií, ale také se mnohem více zajímají, jestli je firma společensky odpovědná. Nové trendy stále sledujeme, organizujeme skupinové diskuze (focus groups), děláme vlastní průzkumy, rozbory, a výzkumy i nakupujeme. Děláme tedy vše pro to, abychom těmto trendům porozuměli a dokázali naše zákazníky příjemně překvapit. Prostě abychom byli schopni předčit jejich očekávání.

 • Jaké máte plány do budoucna, v profesním i v soukromém životě?

Moje jediné přání je, abych byla já a moje rodina zdravá. Zdraví je to nejvzácnější, co máme. Také bych ráda dále dělala to, co mám ráda a v co věřím. Také se nechci přestat učit novým věcem. Těžko říci, kam mě to zanese. Pro mě je důležité si tu cestu užít.

 

Za rozhovor ďekuje a otázky kládla:
Lucie Mádlová
výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti a národní sítě UN Global Compact v ČR
předsedkyně odborné sekce Rady kvality ČR Společenská odpovědnost a udržitelný rozvoj