Global Compact 2030

Česká republika se na několik dní stala celosvětovým centrem společenské odpovědnosti firem a udržitelného podnikání


Lucie Mádlová
Asociace společenské odpovědnosti
zakladatelka a výkonná ředitelka

resumé
Na Summit GLOBAL COMPACT 2030: Looking in the Future of Corporate Sustainability s podtitulem „There is no time to waste“, který se konal 4. května 2016 ve Veletržním paláci v Praze, se sjelo na 300 klíčových hráčů ovlivňujících budoucnost udržitelného podnikání. Účastníci i špičkoví řečníci z celého světa, kteří v ČR doposud nevystoupili, se setkali s cílem posunout do praxe vizi nových Cílů udržitelného rozvoje (SDGs), jež mají ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru do roku 2030 vyřešit zásadní problémy pro naši planetu.

Konferenci svým úvodním slovem otevřela Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti a národní sítě UN Global Compact v ČR, náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a výkonná ředitelka United Nations Global Compact Lise Kingo. „Svět nikdy neměl tak jasnou představu o tom, kam chce jít, jako má nyní díky novým Cílům udržitelného rozvoje,“ pronesla mimo jiné Lise Kingo.

Hvězdou dne se stala Dr. Tererai Trent, světoznámá bojovnice za kvalitní vzdělávání dětí a rovné postavení žen ve společnosti, která ve své energické řeči zdůraznila nutnost zapojení soukromého sektoru do řešení globálních problémů. „Podpora od byznysu neznamená dostat jeho peníze. Mám v Zimbabwe neziskovou organizaci a firmám říkám: nechci vaše peníze, chci vaše srdce,“ míní Dr. Trent, která sama vyrůstala v chudých podmínkách na venkově v Zimbabwe, ale rozhodla se vzít osud do svých rukou. Díky své pracovitosti a vůli získala prestižní vzdělání v USA.

global-compact-2030-01Tererai využívá kontaktů se světovými lídry, aby mluvila za děti bez přístupu ke vzdělání. Nejenže sdílí svůj úžasný příběh, ale zároveň apeluje na byznys, aby investoval do přístupu ke vzdělání. Dodává sílu ženám, aby se staly lídry ve své komunitě a sdílí, co se během své cesty naučila. Tererai rozjasnila publikum summitu v Praze a svým charisma a příběhem jistě nechala řadu přítomných odejít s motivací naplnit nejen své sny, ale také sny ostatních. Dopolední program zakončil panel na téma budoucnosti udržitelného podnikání. Svým video vystoupením a osobním pozdravem ho uvedl globální CEO společnosti Unilever a Ambasador SDGs, Paul Polman. Směr, kterým se bude dále ubírat udržitelnost v byznyse, pak živě diskutovali Annette Fergusson, ředitelka Udržitelného podnikání Vodafone Group, společenský reformátor Karel Janeček, světoznámý architekt Ian Bogle a Manoelle Lepoutre, viceprezidentka Total Group.

Odpolední panely se věnovaly třem vybraným trendům ve společenské odpovědnosti: sociálním inovacím, boji proti klimatické změně a rovnosti pohlaví. Konkrétní projekty sociálních inovací představili Daniel Novák z Blindshell a Klára Gajdušková, ředitelka programu sociálního bankovnictví České spořitelny, výkonná ředitelka SAP BSCE Andrea Hepnerová hovořila o programu Autismat Work. Ondřej Liška, ředitel Ashoka Česká republika, následně promluvil o podpoře inovačního myšlení na lokální i globální úrovni.

Klimatický panel navázal na podpis Pařížské klimatické dohody (COP21) z dubna. Jean-Pierre Cordier z francouzské národní sítě Global Compact, která klimatický summit hostila, představil hlavní závazky pro státy, které dohodu podepsaly. Marie Passburg, výkonná ředitelka Skanska Property Czech Republic, prezentovala udržitelný real estate development a konkrétní udržitelné projekty v Česku. Poslední řečnicí, která hovořila mimo jiné o udržitelné domácnosti, byla Eva Malá Beluská z IKEA Purchasing Operations Area Central Europe.

… viac sa dočítate v aktuálnom čísle časopisu.

 

Exkurze do firem: jak si najít práci s hendikepem

Summit Global Compact 2030 upozorňoval na nutnost propojení soukromého sektoru s neziskovým pro řešení aktuálních globálních výzev.

global-compact-2030-02Na tuto myšlenku navázal i doprovodný program summitu. V rámci exkurzí do firem Asociace společenské odpovědnosti začátkem května propojila zaměstnavatele a lidi, kteří mají cestu na trh práce z nějakého důvodu obtížnější, ať už je to zdravotní hendikep nebo sociální zázemí. Celá akce se povedla zrealizovat za podpory organizací Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, Green Doors, RYTMUS, ERGO Aktiv, Fokus Praha a BONA, které s lidmi znevýhodněnými na trhu práce pracují.

Klienti šesti neziskových organizací měli možnost zúčastnit se exkurzí do společností Vodafone Česká republika, ROSSMANN, Česká spořitelna a MSD IT Global Innovation Center. Bariéry pro získání a udržení zaměstnání u osob se speciálními potřebami jsou často na obou stranách: zaměstnavatelé mnohdy neznají omezení a nedokáží si představit, co by obnášelo zaměstnávat kluka, který má například Aspergerův syndrom nebo dívku, která prožila celý život v ústavní péči. Na druhou stranu lidé s hendikepem nevědí, jestli by jim zaměstnavatel uměl vyjít vstříc, ani jestli vhodné pozice vůbec existují. Tyto a další bariéry měly exkurze za cíl snížit. Jak exkurze ve firmách probíhaly? Co si odnesli klienti a co firmy.

… viac sa dočítate v aktuálnom čísle časopisu.