Galavečer s Českou kvalitou: osmnáct nových držitelů značek Česká kvalita

Galavečer s Českou kvalitou: osmnáct nových držitelů značek Česká kvalita


David Kubla
Česká společnost pro jakost, Národní středisko podpory kvality
odborný pracovník

Již 14. ročník Galavečera s Českou kvalitou proběhl 8. listopadu v Národním domě na Vinohradech v Praze. Na večeru bylo propůjčeno k užívání 18 nových značek v Programu Česká kvalita.

Galavečer je jedním z vrcholů celonárodního programu Listopadu – Měsíce kvality. Na listopad připadá Světový den kvality, téměř v celé Evropě jsou v tomto měsíci organizovány různé akce na podporu kvality a je pravidelně vyhlašován Měsícem kvality.

Na večeru bylo propůjčeno k užívání 18 nových značek. Výrobky a služby, které zde získaly právo používat některou ze značek v Programu Česká kvalita, musely projít náročnými testy v akreditovaných zkušebnách, přísným posouzením odborníků a musely splnit další požadavky stanovené Řídícím výborem Programu Česká kvalita. Při testování musí prokázat, že jsou nadstandardně kvalitní a absolutně bezpečné. To je důležité v situaci, kdy na evropské trhy míří stále více výrobků ohrožujících zdraví a život. Dokazují to např. kontroly dozorových orgánů v jednotlivých zemích, jejichž výsledky jsou shromažďovány v evropském systému RAPEX. Díky průběžné kontrole ve výrobě i v obchodní síti garantují výrobky se značkou Česká kvalita zákazníkům špičkovou kvalitu po celou dobu, na kterou je užívání značky uděleno, obdobně to platí u služeb.

Značkou kvality se od listopadu mohou nově pochlubit např. kolekce dětské, dámské a pánské usňové obuvi, domovy pro seniory, veřejně prospěšné organizace, zakázková výroba nábytku, betonové stavební výrobky, pleny a osušky z BIO bavlny, sportovní soupravy, ložní prádlo, víceúčelové sportovní a dětské hřiště, zakázková výroba vlajek, tiskopisy nebo hračky z měkčeného polyetylenu. Mimo značky udělené na galavečeru byly v roce 2016 oceněny i další výrobky a služby, které získaly licenci na užívání značek v Programu Česká kvalita.

Noví držitelé značek převzali certifikáty z rukou prvního náměstka ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, senátorky Boženy Sekaninové a senátora Jiřího Oberfalzera, státního tajemníka v MPO a předsedy Rady kvality ČR Roberta Szurmana, předsedy Řídícího výboru Programu Česká kvalita Libora Dupala a dalších významných hostů.

Večer se konal pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha, předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka, předsedy vlády Bohuslava Sobotky a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Programem provázela tradičně oblíbená moderátorská dvojice Stanislava Lekešová s Patrikem Rozehnalem. O hudební vystoupení se postarala trojice populárních umělců – zpěvačky Hana Holišová a Bára Basiková a zpěvák Ondřej Ruml.

Poděkování patří partnerům: generálním partnerem galavečera byla společnost Institut pro testování a certifikaci, a. s., hlavními partnery pak společnosti Ahold Czech Republic, a. s., Institut průmyslového managementu, spol. s r. o. a Švamberk.com, SE.