Giving Tuesday, celosvětový svátek dárcovství se slavil také v Česku

Giving Tuesday, celosvětový svátek dárcovství se slavil také v Česku


Lucie Mádlová
Asociace společenské odpovědnosti
výkonná ředitelka

Letos vůbec poprvé se podařilo prostřednictvím Asociace společenské odpovědnosti uvést mezinárodní svátek dárcovství, takzvaný Giving Tuesday, také do České republiky. V úterý 29. listopadu 2016 se do oslav v Česku zapojila tisícovka firem, neziskových organizací, škol, rodin i jednotlivců a darovala svou podporu, čas či finanční částku potřebným.

Giving Tuesday, celosvětový svátek dárcovství se slavil také v ČeskuV loňském roce se do Giving Tuesday zapojilo přes 45 000 organizací ze 71 zemí světa. Objem darů od více než 700 000 dárců přesáhl 116 milionů dolarů. Letos se oslav Giving Tuesday zúčastnili lidé z 98 zemí světa, přičemž v 19 zemích včetně České republiky mělo své oficiální zastoupení. Giving Tuesday proběhlo nejen ,,reálně“, ale i na sociálních sítích, kde se o něm objevilo 2 399 092 zmínek a celková výše online příspěvků v ten den dosáhla 168 milionů dolarů.

Darem mohl být věnovaný čas, energie či vlastní úsilí, i v případě, že šlo jen o darovaný domácí koláč. Stačilo se přihlásit na stránkách www.giving-tuesday.cz, kde se soustředily veškeré darovací aktivity tohoto dne v ČR pod hastagem #GivingTuesdayCZ. Neziskovým organizacím a nadacím přinesla účast v Giving Tuesday nové dárce. Veřejnost se díky tomu mohla dozvědět více o dobročinných aktivitách ve svém okolí. Pro firmy bylo Giving Tuesday příležitostí, jak myslet jinak. Zapojily se do firemního dobrovolnictví či uspořádaly speciální zaměstnanecké granty či sbírky. Coby zapojení se v ten den počítalo i samotné šíření myšlenky Giving Tuesday vlastními kanály.

V Česku jsme na sociálních sítích v den konání Giving Tuesday zaznamenali přes 1 000 sdílení hashtagu #GivingTuesdayCZ a dosah příspěvků na Facebooku přes 100 000. Více než 2 000 unikátních návštěvníků zhlédlo 29. listopadu webové stránky giving-tuesday.cz. Možná ještě lepší než tato čísla byl fakt, že se zaregistrovalo 112 výzev, ať už firem nebo neziskových organizací, které inspirovaly k dobrovolnictví a dárcovství.

Rekordmanem našeho letošního Giving Tuesday byli Lékaři bez hranic, jimž se při příležitosti Giving Tuesday podařilo na pomoc Nigérii díky speciální výzvě vybrat 821 858 Kč. Vodafone díky zaměstnanecké sbírce, kterou trojnásobila Nadace Vodafone, daroval 900 000 Kč na projekt vybavení spinálních jednotek asistivními technologiemi. Zaměstnanci Albatros Media měli možnost přihlásit do interní výzvy Nadace Albatros projekty organizací, kde se dobrovolnicky zapojují nebo kterým prostě jen fandí. Vítězný projekt mohl získat nadační podporu až 200 000 Kč. Do Giving Tuesday se zapojili i menší podniky. Kreativní studio Lace Up darovalo skrze Lékaře bez hranic 26 800 Kč, které zajistí 44 těžce podvyživeným dětem terapeutickou výživu na měsíc. Sociální podnik Maturus vyzval k poslání elektronického PF 2017 za symbolickou cenu 300 Kč s cílem podpořit vzdělávání a zaměstnávání osob s handicapem ve svém grafickém studiu. Na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně uspořádali předvánoční charitativní bleší trh na podporu neziskových organizací.

… viac sa dočítate v aktuálnom čísle časopisu.