Kia Motors Slovakia víťaz Národnej ceny SR za kvalitu v roku 2016

Kia Motors Slovakia víťaz Národnej ceny SR za kvalitu v roku 2016


Radim Skála
Kia Motors Slovakia s.r.o.
manažér kvality

Predstavenie spoločnosti – súčasnosť

Kia Motors Slovakia víťaz Národnej ceny SR za kvalitu v roku 2016Kia Motors Slovakia je jediný výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Automobilka postavená na zelenej lúke s výrobnou kapacitou 350 000 vozidiel za rok sa nachádza na strednom Slovensku v obci Teplička nad Váhom pri Žiline. Ako jediná automobilka na Slovensku má vlastnú motoráreň (v dvoch výrobných halách), kde vyrába šesť typov motorov (benzínové s objemom 1,4 l a 1,6 l; dieselové s objemom 1,4 l, 1,6 l, 1,7 l a 2,0 l). Ročná kapacita oboch výrobných hál predstavuje 550 000 motorov. Približne polovica agregátov je určená pre vlastnú spotrebu, zvyšná časť je montovaná do automobilov vyrábaných v sesterskom závode Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošoviciach v Českej republike. Spoločnosť Kia Motors Slovakia aktuálne vyrába tri modely Kia cee’d (v troch karosárskych verziách), športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. V súčasnosti zamestnáva v trojzmennej prevádzke 3 800 ľudí a patrí medzi najväčších výrobcov, exportérov a platcov daní na Slovensku.

Výroba – desaťročná dekáda

Prvý automobil zišiel zo slovenských výrobných liniek pred desiatimi rokmi, dňa 7. decembra 2006. Bol to päťdverový hatchback Kia cee’d modrej farby. História spoločnosti sa však začala písať oveľa skôr, ešte v roku 2004. Pôvodná investícia pre vybudovanie automobilky Kia na Slovensku predstavovala 700 miliónov eur. Spoločnosť však priebežne investuje do výroby nových modelov, ako aj inštalácie nových technológií, vďaka čomu sa výška pôvodnej investície vyšplhala na 1,7 miliardy eur. Prvé roky patrili výstavbe závodu a príprave výrobných liniek na sériovú výrobu. Odvtedy sa v závode vyrobilo už viac ako 2,5 milióna automobilov a 3,8 milióna motorov. Z dlhodobého hľadiska sú najžiadanejšími modelmi Kia cee’d a Kia Sportage. Každý z nich reprezentuje 45 % zo všetkých doteraz vyrobených vozidiel. Najobľúbenejšie farby áut zákazníkov sú čierna, biela a strieborná. Každodenne sú ku klientom vypravené dva vlaky a 90 kamiónov s 1 400 automobilmi, ktoré smerujú do 95 rôznych krajín. Od roku 2006 závod Kia exportoval najviac svojich vozidiel do Ruskej federácie (18 %), Veľkej Británie (12 %), Nemecka (9 %), Španielska (6 %) a Talianska (6 %). Rodným listom z Tepličky nad Váhom sa pýšia aj neobvyklé fleetové zákazky Policajného zboru Slovenskej a Poľskej republiky, Českej pošty, slovenského zastúpenia medzinárodnej požičovne automobilov, ako aj najväčšieho poľského výrobcu liekov či mobilného operátora.

Neoddeliteľnou súčasťou závodu Kia sú aj dve haly na výrobu motorov. Lídrom produkcie je 1,6-litrový naftový agregát tvoriaci až 20 % z celkového objemu doteraz vyrobených pohonných jednotiek. Užívatelia však preferujú najmä benzínové motory (53 %). Poďme však pekne po poriadku.

Ťažké začiatky

Kia Motors Slovakia víťaz Národnej ceny SR za kvalitu v roku 2016Myšlienka založenia prvého zahraničného závodu značky Kia mimo územia Južnej Kórei sa zrodila ešte v čase, keď sa spoločnosť Kia Motors stala súčasťou automobilovej skupiny Hyundai Motor Group. Dovtedy malá, takmer neznáma automobilka, ktorej výrobky boli určené najmä pre domáci trh, sa vydala na náročnú cestu expanzie. Vtedajšia kvalita výrobkov rozhodne nebola z európskeho pohľadu dostatočná. Zmena bola nevyhnutná, a preto spoločnosť investovala nemalé finančné prostriedky do vývoja a technológií, ako aj výstavbu ďalších nových moderných závodov nielen v Európe, ale aj v USA či Mexiku. Práve model Kia cee’d bol automobil, ktorý ako prvý v poradí bol naozaj pripravený pre náročného európskeho zákazníka. Prezrádza to i názov modelu pozostávajúci z dvoch skratiek: CE – Community Europe and ED – European Design. Dokonca ako prvé kórejské vozidlo vôbec získalo najvyššie možné hodnotenie v bezpečnostných porovnávacích testoch EURO NCAP.

Bezprecedentná novinka – unikátna sedemročná záruka
Predstavme si, že je rok 2007 a prvý vyrobený automobil žilinskej automobilky je pripravený na predaj. Cestou k zákazníkovi urazil dlhú cestu. Cesta, na začiatku ktorej bol vývoj v réžii kórejského, ako aj európskeho výskumno-vývojového centra. Nehovoriac o ceste prípravy výrobných liniek na sériovú výrobu v moderne vybudovanom závode. Samotná automobilka je presvedčená, že vozidlo je už kompletne pripravené a nového zákazníka nesklame. No ako primäť zákazníka ku kúpe, keď niekde hlboko v hlave ma stále zakorenené negatívne povedomie spojené s minulosťou značky? Odpoveďou je 7-ročná záruka. Záruka, ktorá dáva zákazníkovi jasne na vedomie, že výrobca si za svojim výrobkom stojí. Záruka, ktorá má presvedčiť, že zákazník bude minimálne po dobu siedmich rokov bez starostí.

Desať rokov…

Po desiatich rokoch výroby môžeme povedať, že to bol dobrý ťah. Že sme boli naozaj pripravení. A nielen to. Tých desať rokov sme všetko intenzívne zlepšovali, čoho výsledkom je výrazné zníženie počtu reklamácií.

Čo ešte môžeme vylepšiť…

Kia Motors Slovakia víťaz Národnej ceny SR za kvalitu v roku 2016Počet reklamácií bol znížený, čo ďalej? Dennodenne pracujeme na vylepšeniach na základe názorov zákazníka. Zlepšovať to, čo zákazníkom prekáža, avšak asi nie natoľko, aby nutne zašiel s autom do servisu. Venujeme sa preto spätnej väzbe získanej formou prieskumu. Pracujeme predovšetkým s prieskumom NCBS (New Car Buyer Survey), ktorý zbiera počiatočné dojmy zákazníkov počas prvých troch mesiacov používania. Tento prieskum je spoločný pre všetky automobilové značky predávané na európskom trhu – čiže sa môžeme navzájom porovnať a touto formou merať svoje zlepšenie. Konštatujeme, že sa nám darí – dnes sa aj tu nachádzame v popredí, avšak našou ambíciou je byť prvý – najlepší. Aby sme svoj cieľ dosiahli, musíme intenzívne načúvať hlasu zákazníka a zlepšovať, čo je potrebné.

Národná cena SR za kvalitu

S myšlienkou zapojiť sa do súťaže o Národnú cenu SR za kvalitu sme sa u nás v závode Kia Motors Slovakia pohrávali už dávnejšie. No až tento rok dozrel na to ten správny čas. Boli sme pripravení vypracovať samohodnotiacu správu podľa modelu výnimočnosti EFQM a najmä ju obhájiť pred odbornou komisiou. Dnes už máme v rukách nielen cenu určenú pre víťaza, ale aj správu, ktorá nám ukazuje ďalší priestor pre zlepšenie.

Spoločensky zodpovedné podnikanie

Podiel na našej výnimočnosti si určite zaslúži aj spoločensky zodpovedné podnikanie. Napríklad korektné a transparentné vzťahy s dodávateľmi. Vďaka nášmu závodu bolo na Slovensku vytvorených už viac ako 20 000 pracovných miest priamo v automobilke, ako aj u jej 40 najdôležitejších dodávateľov. Spoločnosť Kia Motors Slovakia doteraz zaplatila na Slovensku daň z príjmu právnických osôb v hodnote 320 miliónov eur. Po započítaní splatných daní z príjmu právnických a fyzických osôb, daní z nehnuteľností, ciel, sociálnych a zdravotných odvodov za zamestnancov, je prínos pre štátnu pokladňu, či miestne samosprávy ešte vyšší a presahuje výšku investičných stimulov a daňovej úľavy viac ako štvornásobne.

… viac sa dočítate v aktuálnom čísle časopisu.