Ceny SDGs: Česko zná vítěze prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN

Ceny SDGs: Česko zná vítěze prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN


Lucie Mádlová
Asociace společenské odpovědnosti
zakladatelka a výkonná ředitelka

Na konci května se v České republice udělovaly historicky první Ceny SDGs. Česká republika se tak stala jednou z prvních zemí na světě, kde se prestižní ocenění za udržitelnost, společenskou odpovědnost a za naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN udělily.

Do prvního ročníku cen za naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs), které společně vyhlásily Úřad vlády, Asociace společenské odpovědnosti, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Česká rozvojová agentura a OSN Česká republika, se přihlásilo neuvěřitelných 215 projektů. Do výběru se kromě odborné poroty a České rozvojové agentury zapojila také veřejnost, která v elektronickém hlasování podle systému Demokracie 21 mezi vybrané finalisty rozdělila 8 293 hlasů.

Ceny SDGs: Česko zná vítěze prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSNO SDGs
Sedmnáct Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals - SDGs) bylo přijato 25. září 2015 na summitu OSN v New Yorku v rámci tzv. Agendy 2030 „Přeměna našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj“. Cíle představují program rozvoje na následujících 15 let (2015 – 2030) vedoucí k vymýcení extrémní chudoby, boji s nerovností a nespravedlností a k ochraně naší planety. Zaměřují se na nejdůležitější ekonomické, společenské a environmentální výzvy naší doby a jasně definují svět, ve kterém chceme žít. Na jejich formulaci se podílely všechny členské státy OSN, zástupci občanské společnosti, podnikatelské sféry, akademické obce i občané ze všech kontinentů.

Ceny SDGs: Česko zná vítěze prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSNV kategorii soukromý sektor veřejnost nejvíce zaujal Český ostrovní dům. Jedná se o projekt týmu talentovaných studentů architektury a stavitelství, kteří na cestě k soběstačnosti staveb spojují pokročilé technologie a šetrnost. „Chceme věci zjednodušit a udělat je o trochu více přirozenější. Studiem soběstačnosti budov se snažíme hledat jednotlivé dílčí technologie, které by se daly užít v úplně běžných budovách kdekoliv,” uvádí Pavel Podruh z projektu Český ostrovní dům.

V kategorii veřejná sféra zvítězila kampaň Jsem připraven od iniciativy Zachraň jídlo. Ta učí Čechy nevybírat ovoce a zeleninu podle pravítka, ale kupovat a zpracovávat i „křivé“ potraviny a předcházet tak jejich zbytečnému plýtvání. Adam Podhola ze Zachraň jídlo říká: „V rámci kampaně jsme se soustředili na takzvanou křivou produkci, hledali jsme překážky a příležitosti, jak ji využít v českém zemědělství, protože až 20 % této zeleniny je vyřazováná právě kvůli tomu, jak vypadá.”

Cenu odborné poroty získal za projekt Spolu až do konce Nadační fond Avast. Projekt ve společnosti otevírá téma, které je v Česku stále spíše tabuizované. Nebojí se nahlas mluvit o umírání, a navíc se podílí na systémových změnách. „S projektem jsme začali asi před třemi lety, kdy téměř nikdo nevěděl, co paliativní péče či hospic vlastně znamená. O umírání se u nás vůbec nemluvilo. My jsme si řekli, že je to přesně to téma, které hledáme – téma, které je tabu, a které nikdo nepodporuje,“ dodává Jarmila Baudišová z Nadačního fondu Avast.

Česká rozvojová agentura se rozhodla ocenit projekt CLIDATA, jehož realizátorem je Český hydrometeorologický ústav. „Projekt, se kterým jsme se Cen SDGs zúčastnili, se týká klimatologické a meteorologické databáze, která se nazývá CLIDATA. Tento systém je určen pro zpracování a kontrolu klimatologických dat a je s podporou Světové meteorologické organizace aktuálně využívána ve třiceti zemích světa,” představuje projekt Václav Dvořák, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu, který cenu převzal.

Cenu za nejlepší reporting získala IKEA Česká republika. Mimo jiné za edukativní přínos reportovaných aktivit pro veřejnost, který byl navíc proveden velmi kreativní formou v podobě karetní hry či ilustrovaných antistresových omalovánek pro dospělé.

Jeffrey D. Sachs
Ceny SDGs: Česko zná vítěze prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSNPři příležitosti udílení prvního ročníku Cen SDGs se v Praze v posluchárně Právnické fakulty Univerzity Karlovy uskutečnila i přednáška Jeffreyho Sachse, světově známého profesora ekonomie z Kolumbijské univerzity v New Yorku, experta na udržitelný rozvoj, autora několika světových bestsellerů. V roce 2015 získal cenu Blue Planet Prize, prestižní ocenění pro vědce za úsilí v ochraně životního prostředí. Dvakrát byl zmíněn v seznamu 100 nejvlivnějších globálních lídrů magazínu Times, noviny New York Times ho nazvali „nejdůležitějším ekonomem světa“ a The Economist jej označil za jednoho ze tří nejvlivnějších ekonomů poslední dekády. Profesor Sachs byl expertním poradcem generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona pro Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) a novou agendu OSN reprezentuje jako Advokát SDGs. Ve své přednášce se dotkl aktuálních výzev rozvojové spolupráce a mezinárodní politiky a ocenil inovativní Ceny SDGs. Jeho přednášky se zúčastnilo více než 500 posluchačů.

„České Ceny SDGs jsou skvělou inovací, která nejenže přitáhne pozornost k udržitelnému rozvoji, ale slouží také jako inspirace pro byznys, jednotlivce i veřejnou správu, aby zvýšili své aktivity k dosažení Cílů udržitelného rozvoje. Ceny SDGs jsou iniciativou, která by se rozhodně měla rozšířit do dalších zemí.”
Jeffrey D. Sachs.

Ceny SDGs: Česko zná vítěze prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN

Slavnostním večerem předání historicky prvních Cen SDGs provázel Yemi A. D. a zúčastnili se ho také české veřejně známé osobnosti, které na podporu globálních cílů v České republice vystoupili v klipu Česko mění svět od studia LaceUp. Pro vítěze pěti kategorií byly připraveny designové ceny z betonu od Gravelli.